5 mýtů o směně peněz, kterým možná věříte i Vy

 

Máte pocit, že při každé směně měn přicházíte o zbytečně mnoho peněz? Nejste sami. Mnoho Čechů stále žije v zajetí mýtů, které jim každoročně nenápadně vysávají peněženku. A přitom stačí tak málo – vědět, jak to na trhu směny peněz doopravdy funguje. Pojďme se tedy podívat na pět nejrozšířenějších mýtů.

 

Mýtus 1: "Všichni poskytovatelé směny jsou stejní, nemá cenu je porovnávat"

 

Tento mýtus patří mezi nejčastější. Rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli směnárenských služeb mohou být obrovské. Zatímco tradiční směnárny na letištích nebo v turistických centrech si klidně vezmou 5-10 % z vaší částky, specializované online služby nabízejí kurzy, které se liší od mezibankovních jen o zlomky procenta. Představte si, že pravidelně posíláte peníze svému dítěti studujícímu v zahraničí. Při měsíční částce 500 EUR můžete mezi nejhorší a nejlepší směnárnou najít rozdíl i 1 250 Kč měsíčně. Za rok už mluvíme o 15 000 Kč, které buď zůstanou vám, nebo je darujete bance či směnárně. Za pět let studia je to 75 000 Kč – to už je slušná částka třeba na dovolenou!

 

Mýtus 2: "Moje banka mi dává férové kurzy"

 

Jaká je realita? Banka je naopak často to nejméně výhodné místo pro směnu. Zatímco si banky zakládají na bezpečnosti a důvěryhodnosti, jejich kurzové rozdíly běžně dosahují 2-3 %, někdy i více. Pavel z Ostravy to zjistil, když chtěl poslat 200.000 Kč na nákup investičních ETF v eurech: "Banka mi nabídla kurz 24,80 Kč za euro, když byl oficiální kurz ČNB 24,20 Kč. EasyChange mi ten samý den poskytla kurz 24,27 Kč. Rozdíl? Skoro 4.400 Kč, a to jen na jedné transakci."A co je nejvíce zarážející? Většina klientů bank ani netuší, kolik vlastně za směnu platí, protože banky tyto náklady obvykle šikovně schovávají.

 

Mýtus 3: "Nulový poplatek znamená výhodnou směnu"

 

"Směna bez poplatků" – To je asi nejstarší trik v knize směnárenských praktik. Mnoho lidí na toto lákadlo stále slyší, aniž by si uvědomili, že jejich poplatek je ve skutečnosti schovaný v kurzu. Směnárna, která nabízí "nulový poplatek", si prostě nastaví méně výhodný kurz, aby vydělala. Kolik přesně na tom prodělávate Vy? To se většinou nedozvíte, protože srovnání s mezibankovním kurzem tyto společnosti pochopitelně nenabízejí. Jana, která pracuje pro mezinárodní firmu a výplatu dostává v eurech, vypočítala, že přechodem od "bezpoplatkové" směnárny k transparentnímu EasyChange ušetří ročně přes 9.000 Kč, přestože u konkurence také neplatila "žádné poplatky".

 

Mýtus 4: "Pro malé částky nemá smysl hledat nejlepší kurz"

 

"Vždyť jde jen o pár stovek, to se přece nevyplatí řešit." Tato věta je klasickým příkladem krátkozrakého uvažování, které v dlouhodobém horizontu vede k velkým ztrátám.

Martin, malý investor, směňuje každý měsíc 5.000 Kč na dolary pro své pravidelné investice. Rozdíl mezi jeho bankou a EasyChange byl zdánlivě jen 100 Kč měsíčně. Ale za 10 let? Pokud by tyto drobné částky investoval s průměrným 7% ročním zhodnocením, získal by navíc 17.800 Kč. A to už stojí za těch pár kliknutí, nemyslíte? Základní princip je prostý: malé částky se pravidelně opakují a postupně narůstají. Navíc registrace u EasyChange je přes Bankd ID opravdu rychlá, a to na tři kliknutí. U menších částek v rámci Eurozóny není registrace dokonce potřeba vůbec.

 

Mýtus 5: "Nejlepší směnné kurzy jsou vždy spojené s rizikem"

 

Mnoho lidí se obává, že výhodné online směnárny musí mít nějaký háček – buď nejsou bezpečné, nebo nejsou regulované. Opak je pravdou. Prověřené služby jako EasyChange jsou plně licencované Českou národní bankou a poskytují stejnou úroveň bezpečnosti jako tradiční finanční instituce. Navíc směna přes EasyChange probíhá výhradně bankovním převodem – peníze tedy vždy cestují z účtu na účet, nikoliv v hotovosti, což eliminuje riziko krádeže nebo padělků. "Když jsem poprvé slyšela o online směnárně s tak dobrými kurzy, byla jsem skeptická,"přiznává Lenka z Vestce."Ale po ověření licence ČNB a pročtení recenzí jsem to zkusila. Teď používám EasyChange už třetím rokem a velká spokojenost.”

 

 

 

 

Co by mělo být hlavním měřítkem pro výběr směnárny?

 

Při výběru služby pro směnu peněz by vás měly zajímat tři hlavní faktory:

 

  1. Transparentnost – můžete snadno zjistit, jaký je aktuální mezibankovní kurz a kolik přesně zaplatíte?
  2. Spolehlivost – má společnost potřebné licence a dobré recenze od klientů?
  3. Výhodnost – jak blízko se kurz blíží k oficiálnímu kurzu ČNB nebo mezibankovnímu kurzu?

 

Česká společnost EasyChange, s.r.o. splňuje všechna tato kritéria a přidává navíc prvotřídní český zákaznický servis. Není divu, že stále více Čechů objevuje, že je zbytečné přicházet o peníze při každé konverzi měny.


Zkuste si spočítat, kolik peněz ročně směníte – ať už na dovolenou, při investování, nebo při nákupech ze zahraničí. Pak srovnejte kurz, který běžně dostáváte, s kurzem nabízeným službou EasyChange. Výsledné číslo vás možná překvapí. Možná zjistíte, že ročně přicházíte o tisíce korun jen proto, že věříte mýtům, které jsme dnes vyvrátili. Není na čase to změnit? Vyzkoušejte EasyChange.cz nebo jeho rychlou službu EuroPlatba.cz ještě dnes a přesvědčte se, že směna peněz může být jednoduchá, bezpečná a především výhodná. Právě slavíme 15 let na trhu, což je 15 letzkušeností, jež nám umožňují nabízet to nejlepší z obou světů – stabilitu zavedené společnosti a flexibilitu moderní fintech služby.

 

Děkujeme za přízeň všem našim klientům!