4 tipy, jak ušetřit při převodu měn

On-line směna peněz je v dnešním globálním světě již běžnou součástí života každého z nás. Lidé ji využívají pro různé účely, ať už je to cestování, dojíždění za prací, on-line nakupování nebo mezinárodní obchod. Nicméně s sebou nese také určité náklady a poplatky. Máme pro Vás několik důležitých tipů, které Vám pomohou tyto náklady minimalizovat:

Vyhněte se bankám: Prvním tipem, jak při zahraniční platbě ušetřit, je se vyhnout převodům přes banku. Ty klientům obvykle nabízejí mnohem vyšší kurzy a účtují další poplatky. Zvolte si raději některého z nebankovních poskytovatelů směny, kde můžete výrazně ušetřit na kurzech i poplatcích.

Porovnávejte ceny a podmínky u více on-line směnáren. K tomu je ideální využít některého ze srovnávačů jako je například: www.vyhodnekurzy.cz. Při výběru Vám také jako ukazatel pomůže tzv. odchylka od kurzu ECB (Evropské centrální banky). Ta znázorňuje celkový náklad, který si společnost za provedenou konverzi účtuje. Zahrnuje tedy oba náklady výši kurzu i poplatek.

Zkontrolujte si bezpečnost: Vždy se ujistěte se, že jde o renomované a důvěryhodné směnárny. Seznam licencovaných institucí najdete na stránkách České národní banky, která nad těmito subjekty na českém finančním trhu drží dohled. I tady, snad více než jinde, se totiž vyplatí heslo “důvěřuj, ale prověřuj”.

Vyhněte se nejhorším časům: Snažte se směňovat peníze v době, kdy jsou kurzy výhodnější. Vyhýbejte se časům mimo pracovní dobu, jako jsou víkendy a svátky, kdy jsou kurzy výrazně méně výhodné a pravděpodobně Vám bude účtován i dodatečný poplatek za směnu mimo pracovní dobu.

V souhrnu je tedy důležité vybrat si správného poskytovatele, kontrolovat poplatky i výši kurzů a především, než někam pošlete své peníze, prověřovat. Dodržování těchto tipů vám může ušetřit peníze a pomoci se lépe zorientovat na poli zahraničních plateb. Nebo můžete rovnou vyzkoušet českou službu www.europlatba.cz, kde máte jistotu výhodných kurzů bez poplatků.